logo

Dobierz karmę

HOT

user-icon
user-icon
KONTO
user-icon

0

KOSZYK
user-icon
logo
  • Karma dla psa

  • Karma dla kota

  • Akcesoria dla kota

  • Akcesoria dla psa

appet_dolinanoteci_menu_mobile
banner_konfig_mobile_menu

Peterbald - wszystko co musisz o nim wiedzieć, nim zdecydujesz się na zakup

Peterbald to szczególna kocia rasa, wyhodowana w latach 80-tych w Rosji na wzór sfinksa. Z uwagi na szczególny, “arystokratyczny” wygląd dość łatwo je zauważyć. Kot powstał w efekcie skrzyżowania bezwłosego kota i orientalnej kotki krótkowłosej.


Kot Peterbald – wygląd


Podstawową cechą peterbaldów jest zupełny brak sierści lub delikatny meszek. Jest to średniej wielkości kot, elegancki, pięknie wyważony. Głowa i szyja noszone są na długim, dobrze umięśnionym tułowiu wspartym na długich nogach z proporcjonalnymi łapami i ogonem. Głowa nie jest ani okrągła, ani spiczasta, lecz klinowata, co jest kolejną cechą specyficzną dla Peterbaldów. Oczy są duże, szerokie, mają migdałowaty kształt i ukośnie kierują się do dołu.


Dozwolone kolory hodowli to zielony i niebieski w zaostrzonych formach. Odcienie powinny być jasne, intensywne i równomierne. Uszy są duże, szerokie u nasady i najczęściej rozkloszowane. Nos jest długi i prosty, pozbawiony najmniejszych zagłębień. Kufa jest umiarkowanie szeroka, raczej tępa, niż cienka i spiczasta, choć za kształt idealny przyjmuje się równoboczny trójkąt. Nogi są długie, smukłe, bardzo eleganckie, przez co kot porusza się z pełną gracją. Łapy są małe i owalne z długimi palcami. Samce na ogół są większe niż samice. Peterbaldy posiadają miękką, ciepłą, delikatną skórę, której tekstura może wahać się od lepkiej, po zamszową, welurową czy jedwabną. Skóra marszczy się – zmarszczki skoncentrowane są głównie wokół kufy i między uszami.


Rodzaje sierści u kotów rasy Peterbald


Dominujący gen powodujący bezwłosie u kotów może manifestować się na wiele sposobów. Bywa jednak, że u jednego osobnika można stwierdzić kombinację kilku rodzajów sierści. Czasami tułów wyraźnie odznacza się innym umaszczeniem, niż kończyny. Płaszcz Peterbalda jest unikatową, najważniejszą cechą rasy. Na jego podstawie ocenia się wartość hodowli. Istnieją 3 główne rodzaje tekstury płaszcza Peterbalda:

  • bezwłosy – charakterystyczna jest miękka, delikatna skóra. Bezwłosy Peterbald właściwie tylko wygląda na bezwłosego, gdyż jeśli przyjrzymy mu się z bliska zauważymy na ciele subtelny puch / meszek. Na kończynach obecne są króciutkie włoski. Bezwłosowe płaszcze Peterbalda podzielone zostały na jeszcze kilka podklas, wśród których wyróżnia się: ultrajedwabistyvelourłysy. Preferowane jest otrzymywanie osobników całkowicie łysych. Uchodzą one za najcenniejsze, wyjątkowe.
  • flock (tzw. tekstura kłaczkowa) – sierść flokowa zawiera szczątkowe ilości owłosienia (włoski pokrywające ciało, tzw. “kłaczki” są nie większe niż 2 mm). Istnieje możliwość, że kot jeszcze przed osiągnięciem 2 r.ż straci swoje owłosienie. W tym przypadku tekstura jest bardzo subtelna, przypomina meszek obecny na brzoskwiniach.
  • brush (tzw. tekstura szczotkowa / pędzlowa) – ten rodzaj tekstury charakteryzuje się dość sporym zagęszczeniem sierści. Włoski przyjmują długość ok. 5 mm lub więcej. U kota z grubą sierścią całkowity zanik płaszcza nie jest możliwy.


Za wyjątkiem tych osobników, które urodziły się całkowicie bezwłose (również bez wąsów i brwi), sierść będzie się zmieniać wraz z wiekiem. Szczątkowe owłosienie najczęściej zanika, a proces łysienia rozpoczyna się od czubka głowy bądź karku i postępuje w kierunku ogona. Szczątkowy meszek może utrzymywać się na kończynach. Zmutowany gen Peterbalda powoduje utratę sierści. Możliwe jest jednak, że utrata owłosienia nastąpi wtedy, gdy kot będzie już dojrzały, zwłaszcza w połączeniu z dojrzewaniem i zmianami hormonalnymi.


Peterbald – charakter


Kot Peterbald nie jest zwykłym puszystym zwierzakiem, który przez cały dzień leniwie spoczywa na kanapie. Wręcz przeciwnie – ten wyjątkowy kot jest pełny energii, uwielbia zabawy, dość często sam zaczepia właściciela prosząc o chwilę uwagi. Mimo powściągliwego wyglądu jest bardzo sympatycznym, przyjacielskim, towarzyskim zwierzakiem. Mimo, iż niektórym może wydawać się nieco czepliwy, miłośnicy zwierząt na pewno go polubią. Niektórzy śmią twierdzić, że Peterbaldy to dusze szczeniaków zamknięte w kocich ciałach.


Cechuje je duże zainteresowanie otaczającym światem, wesołe usposobienie, smykałka do zabaw i niegasnąca chęć przytulania. Peterbald może okazać się idealnym przyjacielem dla dziecka, pod warunkiem, że jest godnie traktowany. Ten typ kota za opiekuna zazwyczaj sam obiera sobie jedną osobę z otoczenia i nieustannie szuka z nią kontaktu. Oczywiście, jest to godny zaufania człowiek, który go karmi, pielęgnuje i okazuje mu uwagę. Peterbaldy nie lubią samotności. Z innymi zwierzakami domowymi dobrze żyją, choć najlepiej wychodzą im relacje z osobnikami ze swojej rasy. Pozostawione same sobie dosłownie wariują! Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że pozostawiony w samotności Peterbald dokonuje w domu destrukcyjnego dzieła. Nie bez powodu określa się go mianem “kolejnego dziecka w rodzinie”.


Peterbald – pielęgnacja


Peterbald jest jak każde żywe stworzenie – należy o niego dbać, okazywać mu szacunek i traktować go jak członka rodziny. Jak każdy domowy zwierzak od czasu do czasu będzie wymagał wizyty weterynaryjnej. Bardzo ważne jest, by zapewnić mu dobrze zbilansowaną dietę i optymalną podaż kaloryczną. Tylko wtedy, gdy masa ciała zwierzaka będzie utrzymywała się w granicach normy, będzie można mówić o dobrostanie jego organizmu.


Pamiętajmy, że przekarmianie prowadzi do sukcesywnego zwiększania masy ciała i otyłości, które źle rzutują na układ kostny zwierzęcia. Ponadto, Peterbalda należy karmić tak, jak każdego drapieżnika. Jego podstawowym pokarmem jest mięso. W sytuacji, gdy dojdzie do zaburzonego stosunku odpowiednich składników odżywczych, spodziewajmy się, że zmianie ulegnie także jakość ewentualnego owłosienia i składu łoju produkowanego przez komórki skóry.


Ciało Peterbalda należy regularnie przecierać z uwagi na gromadzący się łój, zwaszcza między fałdami skórnymi. Jego nadmiar nie tylko sprawi, że ciało kota będzie się nieprzyjemnie lepić, ale wówczas może stać się łakomym kąskiem dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Pamiętajmy, że na skórze pokrytej łojem znajduje się flora złożona z bakterii i grzybów, które się nim żywią. Istnieje jednak złota granica między komensalizmem, a pasożytnictwem. Oznacza to, że organizmy na pozór przyjacielskie bytujące na skórze zwierzęcia do pewnego momentu wykazują tendencje ochronne względem skóry zwierzaka (chronią go przed szkodliwymi patogenami), ale w sytuacji gdy łoju będzie zbyt wiele, albo zmianie ulegnie jego skład (na skutek np. nieprawidłowej diety, toksyn, zaburzeń hormonalnych), komensal pocznie się rozmnażać, a jego potomni zaatakują skórę kota powodując stan zapalny.


Środowisko życia

Chyba nikt z nas nie chciałby być zamknięty i odizolowany od świata. Z Peterbaldami jest tak samo. Choć osobniki całkowicie bezwłose nie powinny przebywać poza domem, należy zorganizować dla nich przestrzeń specjalną, wyposażoną w coś na kształt placu zabaw. Dobrze, jeśli posiadamy dwa koty, które posiadają zabawek pod dostatkiem. Śmiało można kupić im np. drapaki.


Peterbaldy posiadające owłosienie lubią przebywać na świeżym powietrzu. Nie należy jednak, pozostawiać ich samych poza domem, z uwagi na ich specyficzny charakter. Jest to rasa kotów ciekawskich świata, bardzo energicznych, przyjaznych, ufnych. Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie im bezpieczeństwa, stąd postuluje się o to, by zawsze mieć swojego pupila na oku. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie dla nich wybiegów oraz elementów zabawkowych – np. desek czy drabinek.


Żywienie Peterbalda


Jak każdy kot, Peterbald powinien mieć zachowaną dietę o optymalnej ilości składników odżywczych. Pamiętajmy, że należy do grona mięsożerców, a więc celem zachowania dobrego stanu zdrowia i żywotności, nie powinniśmy szczędzić mu mięsa. Świetnie sprawdza się gotowane mięso i ryby. Koty je uwielbiają, a w razie ekstremalnych sytuacji, istnieją specjalne smakowe karmy dla kotów.


Na rynku dostępne są karmy suche i mokre, które różnią się nie tylko smakiem, ale i co ważne, składem. Faktem jest, że mokre karmy łudząco przypominają skład prawdziwego mięsa, a więc stanowią źródło wartościowych składników odżywczych, których kot potrzebuje. Karma sucha świetnie sprawdzi się jako przysmak – element systemu nagrody.


Pamiętać jednak należy, że kotów nie powinno się karmić wieprzowiną. Nim sami ułożymy plan żywienia pupila, skonsultujmy się z weterynarzem. Wiele składników odżywczych łatwo przeoczyć bądź przesadzić z ich ilością, co może skutkować problemami – od pogorszenia jakości skóry, po osłabienie wzroku i układu kostnego.


Zdrowie Peterbalda

Oczywistym jest, że zdrowie członków rodziny i przyjaciół stanowi dla nas priorytet, a zatem, o zdrowie kota również powinniśmy się troszczyć. Celem wyeliminowania ewentualnych chorób wynikających z wyziębienia organizmu, konieczne jest zapobieganie przeciągom, zwłaszcza jeśli jest się posiadaczem całkowicie bezwłosego Peterbalda. Zaletą Peterbaldów jest to, że “nie lubią” chorować. Jedynym schorzeniem, (genetycznym) jakie się u nich stwierdza jest zwyrodnienie siatkówki oka (RPA). Choroba jest całkowicie nieuleczalna i może powodować nawet całkowitą obuoczną utratą wzroku. Najlepszym sposobem zapobiegania rozwojowi tej choroby jest niedopuszczenie chorych osobników do rozrodu. Nim podejmiemy decyzję o zakupie Peterbalda, zapytajmy hodowcę o szczegóły oraz przeprowadzane badania nad potencjalnym pupilem i jego rodzicami.


appet_grandorf_blog_desktop

Chcesz być na bieżąco?

Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi promocjami i nowościami zapisz swój adres e-mail. Nie wysyłamy spamu!

ZAPISZ

check
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Appet Sp. z o.o., ul. Rusałka 17B, 20-103 Lublin, w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności (zgodnie z Ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1781). Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili wycofać. (...) pokaż więcej

ZAPISZ

Sprawdź nasze media społecznościowe

Sprawdź nasze media społecznościowe

logo-footer

© 2022 Appet sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki cookies.

Strona wykonana przez AKM-WEB

Strona wykonana przez AKM-WEB
vet_plwiwwiw
logo-felogo-pllogo-ue