You are currently viewing Kot abisyński – pielęgnacja, żywienie, wygląd

Kot abisyński – pielęgnacja, żywienie, wygląd

Kot abisyński charakteryzuje się przede wszystkim energicznym wyglądem i osobowością. Ta rasa kotów wykazuje wiele elegancji w swoich ruchach, a swoją nazwę zawdzięcza temu, że kiedy po raz pierwszy rasa została wystawiona w Anglii mówiono, że została przywieziona z Abisynii, która dziś znana jest jako Etiopia. Uważa się, że koty abisyńskie żyły we wnętrzach wielkich świątyń starożytnego Egiptu, były uważane za dzieci bogów, reprezentowały wszystko, co boskie i z tego powodu były czczone.

Kot abisyński – wygląd

Koty abisyńskie są średniej wielkości. Zarówno samce, jak i kotki ważą od 4 do 6 kg i są podobnego wzrostu. Kota abisyńskiego charakteryzuje sierść – krótka, miękka w dotyku, z połyskiem i delikatną strukturą, z dwoma lub trzema naprzemiennymi ciemnymi i jasnymi pasami. Może ona występować w kilku wersjach kolorystycznych:

  • kolor dziki lub pręgowany – czarne lub ciemnobrązowe pasy na ciepłym brzoskwiniowym tle,
  • srebrny – kolorowe pasy na srebrnym tle,
  • szczaw – czekoladowe pasy na brzoskwiniowym tle,
  • niebieski – niebieskoszare pasy na beżowym tle,
  • płowy – różowo szare pasy na beżowym tle.

Głowa kota abisyńskiego jest klinowata, czoło wypukłe, a profil łagodnie wygięty. Koty tej rasy posiadają duże, szeroko rozstawione oczy w kształcie migdałów o intensywnym zabarwieniu. Koty abisyńskie to również właściciele długich i krzaczastych ogonów.

Jak opiekować się kotem abisyńskim?

Krótka sierść kota abisyńskiego wymaga czesania dwa razy w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i pobudzić wydzielanie naturalnych olejków, które sprawiają, że sierść jest lśniąca i zdrowa.

Aby zapobiec chorobom przyzębia, zęby kota abisyńskiego należy szczotkować co najmniej raz w tygodniu. Warto też czyścić raz w tygodniu jego oczy.

Kot abisyński jest pięknym i jest idealnym towarzyszem, ale należy poświęcić mu sporo uwagi. Aby kot tej rasy był szczęśliwy, trzeba się z nim dużo bawić. Warto posiadać też pod ręką sporo zabawek i drapaki. Koty abisyńskie kochają się wspinać i bacznie obserwować otoczenie z góry, więc warto zainwestować w drapaki z kilkoma poziomami. Potrafią też wspinać się na czubki drzew, co trzeba mieć na uwadze jeśli posiadamy własne podwórko.

W ich naturze leży bycie “rozbójnikami”, którzy z powody nudy i poszukiwania przygód mogą wywrócić dom do góry nogami. Jeśli kot zbyt długo pozostaje sam, zaczyna się nudzić i próbuje znaleźć sposób na rozrywkę. Rozwiązanie? Dobierz mu towarzysza, najlepiej tej samej rasy!

Żywienie kota abisyńskiego

Koty tej rasy potrzebują dużej ilości białka, ponieważ ze względu na swój nieokiełznany charakter zużywają sporo energii. Pamiętaj, aby zawsze kontrolować ilość podawanego zwierzęciu pokarmu. Zbilansowana dieta może być podawana w postaci suchej lub mokrej karmy. Wymagania różnią się w zależności od wieku, stylu życia i ogólnego stanu zdrowia. Jest to bardzo samodzielny kot, jeśli chodzi o jedzenie – sam decyduje, kiedy i ile chce zjeść. Nie zapominaj, aby kot miał zawszę dostęp do miski ze świeżą wodą, ponieważ karma nie zapewnia kotu pełnego nawodnienia, a ponieważ jest on tak aktywny, ma skłonność do picia dużej ilości wody.

Kot abisyński – zdrowie. Ile żyje kot abisyński?

Rasa ta cieszy się na ogół bardzo dobrym zdrowiem i może żyć od 9 do 15 lat. Mogą jednak występować pewne zmiany genetyczne, takie jak przewlekła niewydolność nerek, która jest chorobą dziedziczną występującą częściej u samic i zwykle pojawia się w wieku 3 lat. U kota abisyńskiego występuje również zwichnięcie rzepki spowodowane urazem lub wadą genetyczną oraz przepuklina pępkowa. Inną chorobą jest niedobór kinazy pirogronianowej, który powoduje anemię i objawia się ospałym zachowaniem oraz bardzo małą aktywnością fizyczną.