You are currently viewing Ile powinien ważyć kot? Jak kontrolować jego wagę, aby nie dopuścić do nadwagi?

Ile powinien ważyć kot? Jak kontrolować jego wagę, aby nie dopuścić do nadwagi?

  • Post category:Koty

Utrzymanie prawidłowej wagi naszego pupila z pewnością zapewni mu zdrowie, dłuższe życie, lepsze samopoczucie oraz zwiększy jego energię. Dlatego właśnie warto zwrócić uwagę, czy nasz kot przybiera na wadze, czy może ubywa mu kilogramów. Prawidłowa waga kota zależy od wielu czynników, takich jak wielkość, waga, rasa, płeć i wiek. 

Co wpływa na wagę kota?

Trudno jest wskazać jeden główny czynnik, który determinuje wagę naszego pupila. Jednak w celu zrozumienia podstaw, warto zagłębić się nieco w temat tego, co wpływa na jego wagę. Są to:

  • Wielkość – zaliczamy do niej długość oraz ogólny rozmiar ciała. Proporcjonalnie do wielkości, można spodziewać się większej wagi kota. 
  • Rasa – zależy od niej poziom aktywności, który kot przejawia na co dzień. W zależności od poziomu aktywności rośnie lub maleje liczba spalanych kalorii, które bezpośrednio odzwierciedlają się w wadze kota. Na przykład, kot egipski mau, którego uważa się za najbardziej aktywnego spośród gatunku, będzie miał większe zapotrzebowanie kaloryczne niż zwykły dachowiec.
  • Płeć – z natury kotki ważą mniej niż kocury, na co należy zwrócić uwagę, jeśli coś zaczyna budzić nasze obawy. 
  • Wiek – młode koty, które każdego dnia przybierają na wielkości oraz masie, potrzebują więcej składników odżywczych niż koty dorosłe.

Jak upewnić się, czy z wagą kota wszystko jest w porządku bez interwencji weterynarza?

Najpewniejszą wytyczną do tego, czy z wagą kota wszystko jest w porządku, jest obserwacja. Jest to metoda dostarczająca największej ilości informacji. Jeżeli nasz czworonóg z dnia na dzień niespodziewanie przybiera na wadze bądź ją traci, to jasny sygnał, że coś jest nie tak i należy jak najszybciej interweniować.

Jeśli nie jesteśmy pewni co do naszej obserwacji, warto po prostu zbadać kota naszymi rękami. Wyczuj, sprawdź i policz jego żebra, fałdy tłuszczu oraz kręgi kręgosłupa. Metoda ta nie pozostawia żadnych wątpliwości. Gdy żebra da się policzyć i wyczuć, lecz nie są widoczne, wskazuje to na brak problemów z wagą kota.

Jeśli nie potrafisz wyczuć żeber ulubieńca, najprawdopodobniej zmaga się on z otyłością. W przypadku, gdy żebra da się wyczuć, lecz ciężko je policzyć, trzeba się liczyć z nadwagą kota. Jeśli natomiast żebra naszego czworonożnego przyjaciela są widoczne, mamy do czynienia z niedowagą. 

Niesamowicie ważne jest interweniowanie w przypadku widocznych zmian wagowych naszego kota, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na życie i zdrowie kota, a przyczyn, które mogą sięgać głęboko, nie powinno się lekceważyć. Natychmiastowe działanie zapewni kotu zdrowsze i dłuższe życie. 

Jak kontrolować wagę pupila?

Warto zaznaczyć, że koty rzadko są same odpowiedzialne za swoją wagę. To właściciele często determinują to, jak wygląda oraz ile waży ich zwierzak. Zaczynając od zapewnienia im właściwej ilości karmy oraz ruchu, kończąc na dobraniu odpowiednich składników odżywczych, dopasowanych do rasy, wielkości oraz stylu życia kota. Fundamentem jest więc dobrze zbilansowana i zdrowa dieta oraz odpowiednia ilość ruchu. Dwa koty tej samej rasy i wielkości, które jedzą taką samą ilość karmy, lecz ich aktywność się różni, będą wyglądały zupełnie inaczej! Dzieje się tak, ponieważ kalorie, których kot nie spali podczas ruchu i zabawy, odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, by kiedyś w razie braku dostępu pożywienia, zapewniły mu odpowiednie źródło energii.

O czym nie można zapomnieć?

Pamiętajmy, by wziąć pod uwagę wszystkie zewnętrzne czynniki, takie jak ruch i dieta oraz te wewnętrzne, takie jak rasa i wiek naszego kota. Nie istnieje jeden uniwersalny czynnik, od którego waga pupila będzie wzrastać, maleć, bądź też utrzymywać się w normie. W przypadku nagłych wahań wagi warto skonsultować zdrowie czworonoga z weterynarzem, który znajdzie prawdziwą przyczynę problemów oraz jak najszybciej będzie w stanie je zredukować, zapewniając kotu zdrowie oraz lepsze samopoczucie.