You are currently viewing Cukrzyca u psa – przyczyny i leczenie cukrzycy u psów. Czy jest groźna?

Cukrzyca u psa – przyczyny i leczenie cukrzycy u psów. Czy jest groźna?

 • Post category:Psy

Do jednej z najpopularniejszych chorób endokrynologicznych diagnozowanych u psów należy cukrzyca. Negatywnie wpływa ona na funkcjonowanie narządów i zaburza równowagę organizmu psa, w wyniku czego może dojść do wielu różnych powikłań. Cukrzyca, która pozostaje nieleczona zagraża zdrowiu, a także życiu pupila. Dlatego warto zadbać o stan zdrowia naszego psa i zgłębić wiedzę na temat tej choroby. 

Cukrzyca u psa – przyczyny i objawy  

Nieprawidłowe oddziaływanie insuliny na komórki lub jej niedobór uznaje się za najczęstsze przyczyny rozwoju tej choroby u psów. W wyniku tego zaburzenia powstaje przewlekłe podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Podłoże cukrzycy często ma swoje miejsce w genetyce, ale warto wiedzieć, że na jej rozwój i przebieg mają także wpływ infekcje wirusowe, bakteryjne, a także zapalenie trzustki.  

Wśród psów można zaobserwować kilka typowych objawów cukrzycy:  

 • zmiana zachowania – we wczesnym stadium choroby może to być niezbyt oczywisty objaw, ponieważ może mieć na to wpływ wiele innych czynników. Dlatego warto obserwować, czy zmianie zachowania psa nie towarzyszą inne typowe znaki mówiące o pojawieniu się cukrzycy.  
 • zwiększony apetyt – pies spożywa większą ilość karmy (a zatem dostarcza większej ilości kalorii do organizmu), a jednocześnie traci na wadze. Jest to alarmujący znak, iż praca układu hormonalnego jest zaburzona i nie działa w prawidłowy sposób. Organizm czworonoga nie jest w stanie w odpowiedni sposób poradzić sobie z metabolizowaniem pokarmów.  
 • osłabiony wzrok – cukrzyca dla psa stanowi zagrożenie, ponieważ może sprawiać trudności z widzeniem, a nawet powoduje rozwój zaćmy.  
 • brak energii i nastroju – jeśli nasz pupil nagle stracił ochotę na wspólną zabawę, wydaje się zmęczony, często śpi, jest apatyczny i pozbawiony energii – są to objawy braku prawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej w jego organizmie. Wpływa to bezpośrednio na zdrowie, a także samopoczucie naszego pupila.  
 • częste oddawanie moczu – czyli tzw. poliuria, to skutek nadmiernej ilości glukozy we krwi. Organizm usiłuje się jej pozbyć poprzez wydalanie, dlatego zwierzę oddaje mocz częściej. W wyniku tego działania może dojść do niewydolności nerek, które nie są w stanie poradzić sobie z tym obciążeniem. Wpływa na to także zwiększone dostarczanie wody do organizmu, do czego prowadzi właśnie cukrzyca.  
 • problemy skórne – pogarszająca się kondycja sierści, osłabienie mięśni i skóry czworonoga, utrudnienia w działaniu układu neurologicznego – to kolejne objawy występowania cukrzycy u psa.  

 Cukrzyca u psa – leczenie 

Jeśli pies wykazuje powyżej wymienione objawy, należy bezzwłocznie udać się do weterynarza. Tam specjalista przebada psa oraz przeprowadzi konieczne badania krwi oraz moczu, które mają na celu sprawdzenie poziomu glukozy. W przypadku, kiedy wykracza on poza normę oznacza to, że pies choruje na cukrzycę. W dalszej części leczenia ważne są badania biochemiczne i obrazowe. Dzięki nim można wskazać stadium oraz intensywność rozwoju choroby i spowodowane przez nią skutki zdrowotne. 

Podawanie psu dwa razy dziennie zastrzyków z insuliną jest koniecznym elementem terapii przeciwcukrzycowej. Rozmiar podawanej dawki zależy od zaleceń weterynarza prowadzącego leczenie. Powinno się to odbywać pod jego okiem, co wiąże się z regularnymi wizytami w gabinecie weterynaryjnym. Podawanie leków musi odbywać się według wskazówek lekarza weterynarii, aby zapobiec powstaniu hipoglikemii, czyli niedocukrzenia.  

Kolejnym zadaniem opiekuna chorego czworonoga jest stała kontrola masy ciała oraz poziomu glukozy we krwi. W tym celu używa się testów paskowych i glukometrów. Należy także skomponować odpowiednio zbilansowaną dietę. Pies chory na cukrzycę nie może jeść wszystkiego i trzeba zwracać na to szczególną uwagę. Oczywiście stworzenie nowego jadłospisu musi odbyć się w kontakcie z weterynarzem.  Jeśli Twój pies choruje na cukrzycę, możesz także skorzystać z naszego konfiguratora doboru karmy, który podpowie najlepszy sposób żywienia dla Twojego psa!

Cukrzyca u psa – zagrożenia  

Cukrzyca jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia naszych pupili. Jej występowanie w organizmie zwierzęcia powoduje naruszenie równowagi oraz upośledzenie funkcjonowania wielu narządów. Cukrzyca, która pozostaje nieleczona może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia powikłań, takich jak: 

 • niewydolność nerek, 
 • powikłania naczyniowe, 
 • neuropatie, 
 • kwasica ketonowa, 
 • otłuszczenie wątroby.

Cukrzyca jest nieuleczalna i przewlekła – pies przez całe życie będzie wymagać pomocy ze strony weterynarza i właściciela. Odpowiednio dobrana terapia ma na celu ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi czworonoga, poprawę jego nastroju i ogólnego samopoczucia oraz ograniczenie do minimum wystąpienia groźnych dla jego życia powikłań.

Leczony oraz otoczony opieką lekarską pies może dożyć nawet do kilkudziesięciu lat. W przypadku, gdy występują choroby współistniejące, a także ostre, nieodwracalne powikłania będące źródłem bólu, pies może być niestety uśopiny. Jednak sama choroba nie doprowadza psa do śmierci – są to bardzo rzadkie i ekstremalne przypadki. Warto jednak zadbać o samopoczucie, komfort i stan zdrowia pupila, dla którego choroba jest zauważalna i wyraźnie odczuwalna we wszystkich sferach życia.